Pioneer TS-F1634R 6.5″ 200W Speaker
R395.00

The Pioneer TS-F1634RÂ Â |Â Â 6 200W 2-Way Speaker
FEATURES:
• 2-Way Coaxial Design for balanced sound reproduction
• 200W Max Power for dynamic audio performance
• 25W RMS Power Handling for consistent output
• 88dB Sensitivity for efficient sound with low distortion
• 6.5″ Standard Size fits most vehicle doors
• Integrated Tweeter for enhanced high-frequency clarity
• Durable construction for long-lasting performance
• Easy installation for factory speaker replacement
• Clear mids, crisp highs, and improved overall sound quality
Out of stock
Pioneer TS-F1634R 6.5″ 200W 2-Way Speaker

Product
PRODUCT FEATURES:
Pioneer TS-F1634R 6.5″ 200W 2-Way Speaker

The Pioneer TS-F1634RÂ Â |Â Â 6.5″ 200W 2-Way Speaker
FEATURES:
• 2-Way Coaxial Design for balanced sound reproduction
• 200W Max Power for dynamic audio performance
• 25W RMS Power Handling for consistent output
• 88dB Sensitivity for efficient sound with low distortion
• 6.5″ Standard Size fits most vehicle doors
• Integrated Tweeter for enhanced high-frequency clarity
• Durable construction for long-lasting performance
• Easy installation for factory speaker replacement
• Clear mids, crisp highs, and improved overall sound quality
NOTE: Black Colour
Please note that Click and Collect is only applicable for items weighing a volumetric maximum of 7 kg; items that weigh more than the maximum will be received through standard My Audio shipping.
a a a a a a a a a a a a a a a a a a a aÂ
a a a a a a a a a a a a a a a a a a a aÂ
as a a a a a a a a a a a a a a a a a a aÂ
as a a a a a a a a a a a a a a a a a a aÂ
at a a a a a a a a a a a a a a a a a a aÂ
at a a a a a a a a a a a a a a a a a a aÂ
*Be sure to follow us on Facebook or Instagram so you don’t miss out on our latest products, new stock and much more: My Audio and Security Facebook / My Audio and Security Instagram .*
Related
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Pioneer |
| Model | TS-F1634R |
| Speaker Size | 6.5″ (16 cm) |
| Speaker Type | 2-Way Coaxial |
| Max Power | 200W |
| RMS Power | 25W |
| Sensitivity | 88 dB |
| Impedance | 4 Ohms |
| Frequency Response | Approx. 31Hz – 16kHz |
| Mounting Type | Door / Panel Mount |
| Application | Car Audio |
• 2 × Pioneer TS-F1634R Speakers
• 2 × Speaker Grilles
• Mounting Hardware
• User Manual

Reviews
There are no reviews yet