Jbl Basspronano 6″ Active Subwoofer
R4,750.00 Original price was: R4,750.00.R4,299.00Current price is: R4,299.00.

The BassPro NANOÂ Â |Â JBL 6″ (inch) Active Subwoofer
Features:
- Compact Design: Fits easily under most car seats or in tight-spaces, preserving cabin space.
- Built-in Amplifier: Eliminates the need for an external amp, simplifying installation.
- Durable Enclosure: Die-cast aluminum housing reduces resonance and protects internal components.
- Adjustable Settings: Customize bass output with variable crossover and bass boost controls.
- Remote Control: Included wired remote allows for convenient bass level adjustments from the driver’s seat.
- Versatile Connectivity: Supports both low-level (RCA) and high-level (speaker) inputs for compatibility with various audio systems.
In stock
JBL 6″ BassPro NANO Active Subwoofer.

Packaging
PRODUCT FEATURES:
JBL 6″ BassPro NANO Active Subwoofer

The SUBBPNANO Â |Â Â JBL 6″ BassPro NANO Active Subwoofer
The JBL 6″ BassPro NANO Active Subwoofer is an ultra-compact, powered by a 100Watt Amplifier, BassPro Nano subwoofer is designed to enhance low-frequency performance in car or home audio systems, and deliver a punchy bass without occupying significant space. Its die-cast aluminum enclosure ensures durability and minimizes vibrations, making it ideal for tight installations without sacrificing audio impact.
Features:
Compact Design
Fits easily under most car seats or in tight-spaces, preserving cabin space.
Built-in Amplifier
Eliminates the need for an external amp, simplifying installation.
Durable Enclosure
Die-cast aluminum housing reduces resonance and protects internal components.
Adjustable Settings
Customize bass output with variable crossover and bass boost controls.
Remote Control
Included wired remote allows for convenient bass level adjustments from the driver’s seat.
Versatile Connectivity
Supports both low-level (RCA) and high-level (speaker) inputs for compatibility with various audio systems.

Please note that Click and Collect is only applicable for items weighing a volumetric maximum of 7 kg; items that weigh more than the maximum will be received through standard My Audio shipping.
a a a a a a a a a a a a but a a a a a a a
a a a a a a a a a a a a but a a a a a a a
an a a a a a a a a a a but a a a a a a a a
as a a a a a a a a a a but a a a a a a a a
*Be sure to follow us on Facebook or Instagram so you don’t miss out on our latest products, new stock and much more: My Audio and Security Facebook / My Audio and Security Instagram .*
a a a a a a a a a a a a but a a a a a a a
a a a a a a a a a a a a but a a a a a a a
an a a a a a a a a a a but a a a a a a a a
as a a a a a a a a a a but a a a a a a a a
Related
| Brand | JBL |
|---|---|
| Color | Black |
| Packaging Size | 260.0mm x 195.0mm x 74.6mm |
| Packaging Weight | 4.30kg |
| Volumetric Weight | 0.94 kg |
| JBL BassPro Nano – Specifications | |
|---|---|
| Driver Size/Complement | 6" x 8" (152mm x 203mm) |
| Amplifier Power | 100W RMS; 200W Max |
| Frequency Response | 30Hz – 150Hz |
| Crossover Frequency | 50Hz – 150Hz |
| Crossover Slope | 12 dB/octave slope |
| Bass Boost | 0dB to +12dB @ 50Hz |
| Input Sensitivity (Low-Level) | 0.1V – 4.0V |
| Input Sensitivity (High-Level) | 0.25V – 20V |
| Fuse | 15A |
| Maximum Current Draw | 13A |
| Quiescent Current Draw | <600 mA |
Downloads:
|  User Manual | Click Here: View/Download |
|  Specification Sheet | Click Here: View/Download |
- 1 x Under Seat Subwoofer
- 4 x Screws
- 4 x Small Metal Plate
- 1 x Wiring Harness
- 1 x Bass Volume Remote Control(with cable)
- 1 x 15A Fuse
