JBL STAGE1 62 2-Way Coaxial Speaker
R695.00

The JBL STAGE1 62Â |Â Â 400W 2-Way Coaxial Speaker
FEATURES:
- 6.5-inch 2-way coaxial speaker system
- 400W peak power handling
- 50W RMS for consistent, clean audio performance
- Polypropylene woofer cone for strong bass response
- Balanced dome tweeter for clear high frequencies
- Wide frequency range for full sound reproduction
- High sensitivity for improved output with factory head units
- Durable construction for long-lasting use
- Easy installation in most standard speaker locations
In stock
JBL STAGE1 62 400W 2-Way Coaxial Speaker

Product Packaging
PRODUCT FEATURES
JBL STAGE1 62 400W 2-Way Coaxial Speaker

The JBL STAGE1 62Â |Â Â 400W 2-Way Coaxial Speaker
Upgrade your car audio with the JBL Stage1 62 6.5″ Coaxial Speakers, delivering clear sound, powerful bass, and crisp highs. Designed for reliable everyday performance, these speakers offer excellent value and easy installation for most vehicles.
FEATURES:
- 6.5-inch 2-way coaxial speaker system
- 400W peak power handling
- 50W RMS for consistent, clean audio performance
- Polypropylene woofer cone for strong bass response
- Balanced dome tweeter for clear high frequencies
- Wide frequency range for full sound reproduction
- High sensitivity for improved output with factory head units
- Durable construction for long-lasting use
- Easy installation in most standard speaker locations
NOTE: Black/ Orange Colour
Please note that Click and Collect is only applicable for items weighing a volumetric maximum of 7 kg; items that weigh more than the maximum will be received through standard My Audio shipping.
a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a
as a a a a a a a a a a a a a a a a a a a
as a a a a a a a a a a a a a a a a a a a
an a a a a a a a a a a a a a a a a a a a
an a a a a a a a a a a a a a a a a a a a
*Be sure to follow us on Facebook or Instagram so you don’t miss out on our latest products, new stock and much more: My Audio and Security Facebook / My Audio and Security Instagram .*
Related
| Brand | JBL |
|---|---|
| Color | Black, Orange |
| Specification | Details |
|---|---|
| Model | Stage1 62 |
| Speaker Size | 6.5" (165mm) |
| Speaker Type | 2-Way Coaxial |
| RMS Power | 50W |
| Peak Power | 400W |
| Impedance | 4 Ohms |
| Sensitivity | ~90 dB |
| Frequency Response | 55Hz – 20kHz |
| Woofer Material | Polypropylene Cone |
| Tweeter Type | Balanced Dome |
| Application | Car Audio System |
-
2 × JBL Stage1 62 Speakers
-
2 × Speaker Grilles
-
1 × Mounting Hardware Set
-
1 × User Manual
