JBL Club Marine 8″ Two-Way Speaker
R3,600.00

The JBLÂ Â |Â Â Club Marine 8″ Two-Way Coaxial Speaker
FEATURES:
• 8″ two-way marine coaxial speaker
• 150W RMS / 450W peak power handling
• Marine-grade weather-resistant design
• UV-resistant grille and components
• Durable polypropylene woofer cone
• High-efficiency tweeter for clear highs
• Corrosion-resistant construction
• Integrated RGB LED lighting
• Powerful and balanced sound performance
• Signature JBL sound quality
In stock
JBL Club Marine 8″ Two-Way Speaker

Packaging
Product Features
JBL Club Marine 8″ Two-Way Coaxial Speaker

The JBLÂ Â |Â Â Club Marine 8″ Two-Way Coaxial Speaker
FEATURES:
• 8″ two-way marine coaxial speaker
• 150W RMS / 450W peak power handling
• Marine-grade weather-resistant design
• UV-resistant grille and components
• Durable polypropylene woofer cone
• High-efficiency tweeter for clear highs
• Corrosion-resistant construction
• Integrated RGB LED lighting
• Powerful and balanced sound performance
• Signature JBL sound quality
NOTE: Gloss White and Satin Grey Colours
Please note that Click and Collect is only applicable for items weighing a volumetric maximum of 7 kg; items that weigh more than the maximum will be received through standard My Audio shipping.
a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a
a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a
as a a a a a a a a a a a a a a a a a a a
as a a a a a a a a a a a a a a a a a a a
*Be sure to follow us on Facebook or Instagram so you don’t miss out on our latest products, new stock and much more: My Audio and Security Facebook / My Audio and Security Instagram .*
a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a
a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a
as a a a a a a a a a a a a a a a a a a a
as a a a a a a a a a a a a a a a a a a a
Related
| Brand | JBL |
|---|---|
| Color | Grey, White |
| Packaging Size | 18 x 55 x 28.3 cm |
| Packaging Weight | 4.94 kg |
| Volumetric Weight | 7 kg |
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | JBL |
| Model | Club Marine 8 |
| Speaker Size | 8 Inch |
| Speaker Type | 2-Way Marine Coaxial Speaker |
| Power Handling (RMS) | 150W |
| Power Handling (Peak) | 450W |
| Impedance | 4 Ohms |
| Frequency Response | 40 Hz – 20 kHz |
| Sensitivity | 90 dB |
| Cone Material | Polypropylene |
| Surround | Rubber |
| Lighting | RGB LED |
- 2x Full-Range Speakers
- 2x Speaker Grilles, Gloss White
- 2x Speaker Grilles, Satin Grey
- Stainless steel mounting hardware
- Drill bit for easy installation
- Foam gasket
- 2x Speaker Pigtail Harness
- 2x RGB Pigtail Harness
- 2x JBL sticker
- Quick Start Guide
