JBL DSP4086 DSP Amplifier
R6,995.00

The JBL DSP4086Â Â |Â Â 8-Channel DSP Amplifier (1000W Peak)
FEATURES:
- 8-channel DSP amplifier with built-in digital signal processing
- 1000W peak power for full-system amplification
- 60W x 8 RMS @ 2Ω / 40W x 8 RMS @ 4Ω
- Advanced crossover control (HPF / LPF / Band-pass)
- Adjustable crossover slopes up to 48dB for precise tuning
- Selectable parametric or graphic EQ for detailed sound control
- Subwoofer level control (-30dB to +6dB)
- 6-channel audio input with 8-channel amplified output
- Multiple turn-on options (12V remote / signal sense / DC offset)
- High signal-to-noise ratio (>90dB) for clean audio output
- Wide frequency response (10Hz – 22kHz)
- Designed for OEM and aftermarket system integration
Out of stock
SKU:
3-1507
Categories: AMPLIFIERS, Brands, DSP, JBL
Tags: 1000w dsp amplifier, 8 channel amplifier, dsp amplifier, dsp4086, JBL, jbl 6 channel input 8 channel output amplifier, jbl 8 channel, jbl amplifier, jbl dsp4086 amplifier
Description
JBL DSP4086 8-Channel DSP Amplifier (1000W Peak)

Product
PRODUCT FEATURES:
JBL DSP4086 8-Channel DSP Amplifier (1000W Peak)

The JBL DSP4086Â Â |Â Â 8-Channel DSP Amplifier (1000W Peak)
FEATURES:
- 8-channel DSP amplifier with built-in digital signal processing
- 1000W peak power for full-system amplification
- 60W x 8 RMS @ 2Ω / 40W x 8 RMS @ 4Ω
- Advanced crossover control (HPF / LPF / Band-pass)
- Adjustable crossover slopes up to 48dB for precise tuning
- Selectable parametric or graphic EQ for detailed sound control
- Subwoofer level control (-30dB to +6dB)
- 6-channel audio input with 8-channel amplified output
- Multiple turn-on options (12V remote / signal sense / DC offset)
- High signal-to-noise ratio (>90dB) for clean audio output
- Wide frequency response (10Hz – 22kHz)
- Designed for OEM and aftermarket system integration
NOTE: Black Colour
Please note that Click and Collect is only applicable for items weighing a volumetric maximum of 7 kg; items that weigh more than the maximum will be received through standard My Audio shipping.
a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a
as a a a a a a a a a a a a a a a a a a a
as a a a a a a a a a a a a a a a a a a a
an a a a a a a a a a a a a a a a a a a a
an a a a a a a a a a a a a a a a a a a a
*Be sure to follow us on Facebook or Instagram so you don’t miss out on our latest products, new stock and much more: My Audio and Security Facebook / My Audio and Security Instagram .
Related
Additional information
| Brand | JBL |
|---|---|
| Color | Black |
Reviews (0)
Add a review
You must be logged in to post a review
Log In
Shipping & Delivery
Delivery takes from 2 - 7 working days
SPECIFICATIONS
| Specification | Details |
|---|---|
| Amplifier Type | 8-Channel DSP Amplifier |
| Peak Power | 1000W |
| RMS Power @ 2Ω | 60W x 8 (<1% THD+N) |
| RMS Power @ 4Ω | 40W x 8 (<1% THD+N) |
| Frequency Response | 10Hz – 22kHz (-3dB) |
| Signal-to-Noise Ratio | >90dB @ 4Ω |
| Crossover Type | High-Pass / Low-Pass / Band-Pass |
| Crossover Slope | 0 – 48dB Adjustable |
| Equalizer Type | Parametric / Graphic (Selectable) |
| Subwoofer Level Control | -30dB to +6dB |
| Inputs | 6-Channel Audio Input |
| Outputs | 8-Channel Amplified Output |
| Turn-On Modes | 12V Remote / Signal Sense / DC Offset |
| Operating Voltage | 8V – 16V |
| Fuse Rating | 40A |
WHAT'S IN THE BOX
- 1 x DSP Amplifier
- 1 x Wiring harness
- 1 x USB tuning cable
- 1 xWired remote level bass control
- 1 x Mounting hardware
- 6 x Hi level input adapters
- 1 x Spare fuse
- 4 x Wire ties
- 2 x JBL sticker
- 1 x Quick Start Guide

Reviews
There are no reviews yet