JBL Stage Marine 8″ Speaker
R3,100.00

The JBLÂ Â |Â Â Stage Marine 8 inch Speaker
FEATURES:
• 8″ marine coaxial speaker
• 125W RMS power handling
• Two-way full-range speaker design
• Marine-grade weather-resistant construction
• UV-resistant grille and components
• Corrosion-resistant materials for marine environments
• High-efficiency tweeter for clear highs
• Powerful mid-bass response
• Signature JBL sound quality
In stock
JBL Stage Marine 8″ Speaker

Packaging
Product Features
JBL Stage Marine 8 inch Speaker

The JBLÂ Â |Â Â Stage Marine 8 inch Speaker
FEATURES:
• 8″ marine coaxial speaker
• 125W RMS power handling
• Two-way full-range speaker design
• Marine-grade weather-resistant construction
• UV-resistant grille and components
• Corrosion-resistant materials for marine environments
• High-efficiency tweeter for clear highs
• Powerful mid-bass response
• Signature JBL sound quality
NOTE: Grey Colour
Please note that Click and Collect is only applicable for items weighing a volumetric maximum of 7 kg; items that weigh more than the maximum will be received through standard My Audio shipping.
a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a
a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a
as a a a a a a a a a a a a a a a a a a a
as a a a a a a a a a a a a a a a a a a a
*Be sure to follow us on Facebook or Instagram so you don’t miss out on our latest products, new stock and much more: My Audio and Security Facebook / My Audio and Security Instagram .*
a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a
a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a
as a a a a a a a a a a a a a a a a a a a
as a a a a a a a a a a a a a a a a a a a
Related
| Brand | JBL |
|---|---|
| Color | Grey |
| Packaging Size | 15.7 x 55 x 28 cm |
| Packaging Weight | 3.97 kg |
| Volumetric Weight | 6.04 kg |
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | JBL |
| Model | Stage Marine 8 |
| Speaker Size | 8 Inch |
| Speaker Type | 2-Way Marine Coaxial Speaker |
| Power Handling (RMS) | 125W |
| Power Handling (Peak) | 250W |
| Impedance | 4 Ohms |
| Frequency Response | 50 Hz – 20 kHz |
| Sensitivity | 91 dB |
| Tweeter Type | Balanced Dome Tweeter |
| Cone Material | Polypropylene |
| Surround | Rubber |
| Mounting Depth | 92 mm |
| Cut-out Diameter | 183 mm |
- 2 x Stage Marine 8" Speakers with attached grilles
- 1 x Stainless steel mounting hardware
- 1 x Drill bit for easy installation
- 1 x Foam gasket
- 2 x Speaker pigtail harness
- 2 x JBL sticker
- 1 x Quick Start Guide
