JBL Stage2 45F 4″ 320W Speaker
R495.00

The JBL Stage2 Gen2Â |Â Â 45F 4″ 320W Coaxial Speaker
FEATURES:
• 2-Way Coaxial Design for balanced sound performance
• 40W RMS / 320W Peak Power for clean and dynamic audio
• Plus One™ Woofer Cone for improved bass response
• Integrated Tweeter for clear high-frequency output
• Slim Profile Design for easy fitment in tight spaces
• 4″ Standard Size suitable for most factory locations
• OEM Integration – Designed for use with factory speaker grilles
• High-efficiency performance with factory or aftermarket radios
• Durable construction for long-lasting reliability
In stock
JBL Stage2 Gen2 45F 4″ 320W Coaxial Speakers

Product
PRODUCT FEATURES:
JBL Stage2 Gen2 45F 4″ 320W Coaxial Speakers

The JBL Stage2 Gen2Â Â |Â Â 45F 4″ 320W Coaxial Speaker
FEATURES:
• 2-Way Coaxial Design for balanced sound performance
• 40W RMS / 320W Peak Power for clean and dynamic audio
• Plus One™ Woofer Cone for improved bass response
• Integrated Tweeter for clear high-frequency output
• Slim Profile Design for easy fitment in tight spaces
• 4″ Standard Size suitable for most factory locations
• OEM Integration – Designed for use with factory speaker grilles
• High-efficiency performance with factory or aftermarket radios
• Durable construction for long-lasting reliability
NOTE: Black Colour
Please note that Click and Collect is only applicable for items weighing a volumetric maximum of 7 kg; items that weigh more than the maximum will be received through standard My Audio shipping.
a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a
as a a a a a a a a a a a a a a a a a a a
as a a a a a a a a a a a a a a a a a a a
an a a a a a a a a a a a a a a a a a a a
an a a a a a a a a a a a a a a a a a a a
*Be sure to follow us on Facebook or Instagram so you don’t miss out on our latest products, new stock and much more: My Audio and Security Facebook / My Audio and Security Instagram .*
Related
| Brand | JBL |
|---|---|
| Color | Black |
| Packaging Size | 6.6 x 26.5 x 14 cm |
| Packaging Weight | 0.84 kg |
| Volumetric Weight | 0.61 kg |
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | JBL |
| Model | Stage2 45F |
| Speaker Size | 4″ (100 mm) |
| Speaker Type | 2-Way Coaxial |
| RMS Power | 40W |
| Peak Power | 320W |
| Impedance | 4 Ohms |
| Sensitivity | ~88–90 dB (Typical for series) |
| Frequency Response | Approx. 75Hz – 20kHz |
| Mounting Depth | Approx. 40.9 mm |
| Cutout Diameter | Approx. 91 mm |
| Grilles Included | No |
| Application | Car Audio |
2 × JBL Stage2 45F Speakers
Mounting Hardware
User Manual
