Kenwood KFC-S650ph 6.5″ Component Speaker
R1,100.00

The Kenwood KFC-S650PHÂ Â |Â Â 6.5″ Component Speakers
FEATURES:
- 6.5″ component speaker system for improved sound separation
- 300W peak power handling for powerful audio performance
- 50W RMS power for consistent and reliable output
- 25mm silk dome tweeter for smooth, detailed highs
- Paper cone woofer with rubber surround for enhanced bass response
- Wide frequency response for full-range sound reproduction
- High sensitivity for efficient performance with factory or aftermarket systems
- Durable construction for long-lasting use
- Ideal for sound quality upgrades and custom installations
In stock
Kenwood KFC-S650ph 6.5″ Component Speakers

Product Packaging
PRODUCT FEATURES:
Kenwood KFC-S650PH 6.5″ Component Speakers

The Kenwood KFC-S650PHÂ Â |Â Â 6.5″ Component Speakers
FEATURES:
- 6.5″ component speaker system for improved sound separation
- 300W peak power handling for powerful audio performance
- 50W RMS power for consistent and reliable output
- 25mm silk dome tweeter for smooth, detailed highs
- Paper cone woofer with rubber surround for enhanced bass response
- Wide frequency response for full-range sound reproduction
- High sensitivity for efficient performance with factory or aftermarket systems
- Durable construction for long-lasting use
- Ideal for sound quality upgrades and custom installations
NOTE: Black Colour
Please note that Click and Collect is only applicable for items weighing a volumetric maximum of 7 kg; items that weigh more than the maximum will be received through standard My Audio shipping.
a a a a a a a a a a a a but a a a a a a a
a a a a a a a a a a a a but a a a a a a a
an a a a a a a a a a a but a a a a a a a a
as a a a a a a a a a a but a a a a a a a a
as a a a a a a a a a a but a a a a a a a a
*Be sure to follow us on Facebook or Instagram so you don’t miss out on our latest products, new stock and much more: My Audio and Security Facebook / My Audio and Security Instagram .*
Related
| Brand | Kenwood |
|---|---|
| Color | Black |
| Specification | Details |
|---|---|
| Speaker Size | 6.5 Inch |
| Speaker Type | Component |
| Peak Power | 300W |
| RMS Power | 50W |
| Impedance | 4 Ohm |
| Sensitivity | 89 ± 2dB |
| Frequency Response | 28Hz – 38kHz |
| Tweeter | 25mm Silk Dome |
| Woofer Cone Material | Paper |
| Surround Material | Rubber |
| Weight | 1.83kg |
2 x 6.5" Woofer Speaker
2 x Tweeters
2 x Crossovers
Mounting Accessories
User Manual

Reviews
There are no reviews yet