JBL Stadium GTO960C 6X9 Speaker
R5,395.00

The JBL Stadium  |  GTO960C 6X9 inch Speaker
FEATURES:
• 6×9″ Component Speaker System – Complete kit with woofers, tweeters and external crossovers
• 135W RMS / 405W Peak Power Handling – High-output performance for powerful, distortion-free sound
• Plus One™ Glass Fiber Woofer Cones – Larger cone area for improved efficiency and stronger bass response
• Edge-Driven Soft Dome Tweeters – Delivers smooth, detailed high frequencies with excellent clarity
• 2.5 Ohm Low-Impedance Design – Draws more power from the amplifier for higher output
• High Sensitivity (94dB) – Produces louder sound with less power input
• Wide Frequency Response (35Hz – 25kHz) – Balanced audio across lows, mids and highs
• External Audiophile-Grade Crossover Network – Ensures accurate sound separation and tuning
• Premium JBL Engineering – Designed for high-performance aftermarket audio system
In stock
JBL Stadium GTO960C 6X9 Speaker

Product Packaging
PRODUCT FEATURES
JBL Stadium GTO960C 6X9 inch Speaker

The JBL Stadium  |  GTO960C 6X9 inch Speaker
FEATURES:
• 6×9″ Component Speaker System – Complete kit with woofers, tweeters and external crossovers
• 135W RMS / 405W Peak Power Handling – High-output performance for powerful, distortion-free sound
• Plus One™ Glass Fiber Woofer Cones – Larger cone area for improved efficiency and stronger bass response
• Edge-Driven Soft Dome Tweeters – Delivers smooth, detailed high frequencies with excellent clarity
• 2.5 Ohm Low-Impedance Design – Draws more power from the amplifier for higher output
• High Sensitivity (94dB) – Produces louder sound with less power input
• Wide Frequency Response (35Hz – 25kHz) – Balanced audio across lows, mids and highs
• External Audiophile-Grade Crossover Network – Ensures accurate sound separation and tuning
• Premium JBL Engineering – Designed for high-performance aftermarket audio system
NOTE: Black Colour
Please note that Click and Collect is only applicable for items weighing a volumetric maximum of 7 kg; items that weigh more than the maximum will be received through standard My Audio shipping.
a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a
as a a a a a a a a a a a a a a a a a a a
as a a a a a a a a a a a a a a a a a a a
an a a a a a a a a a a a a a a a a a a a
an a a a a a a a a a a a a a a a a a a a
*Be sure to follow us on Facebook or Instagram so you don’t miss out on our latest products, new stock and much more: My Audio and Security Facebook / My Audio and Security Instagram .*
Related
| Brand | JBL |
|---|---|
| Color | Black |
| Packaging Size | 15.5 x 54.3 x 30.5 cm |
| Packaging Weight | 5.17 kg |
| Volumetric Weight | 6.41 kg |
| Specification | Details |
|---|---|
| Speaker Size | 6 × 9 Inch |
| Speaker Type | Component (Woofer + Tweeter + Crossover) |
| Power Handling (RMS) | 135W |
| Power Handling (Peak) | 405W |
| Impedance | 2.5 Ohms |
| Frequency Response | 35Hz – 25kHz |
| Sensitivity | 94 dB (@ 2.83V) |
| Voice Coil Diameter | 35 mm (1-7/16") |
| Woofer Cone Material | Glass Fiber (Plus Oneâ„¢) |
| Tweeter Type | Edge-Driven Soft Dome |
| Crossover | External |
- 2 x Speakers
- 2 x Grilles
- 2 x Spacers
- 2 x Foam gaskets
- 2 x Crossovers
- 2 x Tweeters
- 2 x Flush-mount cups
- 2 x Threaded flush-mount adapters
- 2 x Plastic locking nuts
- 2 x Surface-mount cups
- 2 x Starfish tweeter mounts
- 2 x Washers
- 24 x Screws
- 16 x Speed clips
- 1 x Allen head bit (2.5mm)
- 2 x JBL logo badges
- 2 x Brand stickers
- 1 x Owner’s manual

Reviews
There are no reviews yet