Jbl Stadium22s 2.5 Inch 100W Rms Tweeter
R2,895.00
JBL Stage102 10" Subwoofer
R1,295.00
JBL Stage1-62F 400W 6.5 Inch Speakers
Rated 5.00 out of 5 based on 1 customer rating
(1 customer review)
R595.00

The JBL Stage1-62FÂ Â |Â Â 400W 6.5 Inch 2-Way Speakers
FEATURES:
- Set of 2 high-quality 6.5″ coaxial speakers
- Plus Oneâ„¢ woofer cone for deeper bass and improved efficiency
- 400W peak / 50W RMS power handling
- Clear high frequencies with integrated tweeter design
- 89dB sensitivity for efficient, louder output
- Wide frequency response (55Hz – 20kHz)
- 4-ohm impedance compatible with most systems
- Slim design for easy installation in various vehicles
- Suitable for all music styles
- Reliable JBL sound quality and durability
Out of stock
SKU:
4-1599
Categories: 6" Speakers, Brands, JBL, SPEAKERS, SPEAKERS
Tags: 400w 50w rms speakers, 6.5" speakers, JBL, jbl 2-way speakers, jbl 400w 6.5" 2-way speakers, jbl stage1 62 speakers
Description
JBL Stage1-62F 400W 6.5 Inch 2-Way Speakers

Packaging
PRODUCT FEATURES:
JBL Stage1-62F 400W 6.5 Inch 2-Way Speakers

The JBL Stage1-62FÂ Â |Â Â 400W 6.5 Inch 2-Way Speakers
FEATURES:
- Set of 2 high-quality 6.5″ coaxial speakers
- Plus Oneâ„¢ woofer cone for deeper bass and improved efficiency
- 400W peak / 50W RMS power handling
- Clear high frequencies with integrated tweeter design
- 89dB sensitivity for efficient, louder output
- Wide frequency response (55Hz – 20kHz)
- 4-ohm impedance compatible with most systems
- Slim design for easy installation in various vehicles
- Suitable for all music styles
- Reliable JBL sound quality and durability
NOTE: Black Colour
Please note that Click and Collect is only applicable for items weighing a volumetric maximum of 7 kg; items that weigh more than the maximum will be received through standard My Audio shipping.
a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a
as a a a a a a a a a a a a a a a a a a a
as a a a a a a a a a a a a a a a a a a a
an a a a a a a a a a a a a a a a a a a a
an a a a a a a a a a a a a a a a a a a a
*Be sure to follow us on Facebook or Instagram so you don’t miss out on our latest products, new stock and much more: My Audio and Security Facebook / My Audio and Security Instagram .*
Related
Reviews (1)
Add a review
You must be logged in to post a review
Log In
Shipping & Delivery
Delivery takes from 2 - 7 working days
SPECIFICATIONS
| Specification | Details |
|---|---|
| Speaker Size | 6.5″ (165mm) |
| Speaker Type | 2-Way Coaxial |
| Power Handling (RMS) | 50W |
| Peak Power | 400W |
| Frequency Response | 55Hz – 20kHz |
| Sensitivity | ~90dB |
| Impedance | 4 Ohms |
| Mounting Type | Door / Rear Deck |
| Grilles Included | Yes |
WHAT'S IN THE BOX
- 2 x JBL Stage1 62F 6.5″ Speakers
- 2 x Speaker Grilles
- Mounting Hardware
- User Manual

1 review for JBL Stage1-62F 400W 6.5 Inch Speakers