JBL Stage102 10″ Subwoofer
R1,295.00

The JBLÂ Â |Â Â Stage102 10″ Subwoofer
FEATURES:
- 10″ subwoofer designed for deep, impactful bass performance
- 225W RMS / 900W peak power handling
- High sensitivity (89dB) for efficient output with less power
- Wide frequency response (35Hz – 200Hz) for strong low-end coverage
- Durable cone design for accurate and controlled bass
- 1.5″ (38.8mm) voice coil for improved heat dissipation and reliability
- Optimized for both sealed and ported enclosures
- 4-ohm impedance compatible with most mono and multi-channel amplifiers
- Compact design for flexible installation options
- Built with JBL’s trusted engineering and sound tuning
In stock
SKU:
4-1437
Categories: 10" Subwoofer, Brands, JBL, SPEAKERS, SUBWOOFERS
Tags: 10" subwoofer, 900w 10" subwoofer, 900w subwoofer, JBL, jbl stage, jbl stage102 10" subwoofer, jbl subwoofer, stage102
Description
JBL Stage102 10″ Subwoofer

Product
PRODUCT FEATURES:
JBL Stage102 10″ Subwoofer

The JBLÂ Â |Â Â Stage102 10″ Subwoofer
FEATURES:
- 10″ subwoofer designed for deep, impactful bass performance
- 225W RMS / 900W peak power handling
- High sensitivity (89dB) for efficient output with less power
- Wide frequency response (35Hz – 200Hz) for strong low-end coverage
- Durable cone design for accurate and controlled bass
- 1.5″ (38.8mm) voice coil for improved heat dissipation and reliability
- Optimized for both sealed and ported enclosures
- 4-ohm impedance compatible with most mono and multi-channel amplifiers
- Compact design for flexible installation options
- Built with JBL’s trusted engineering and sound tuning
NOTE: Black Colour
Please note that Click and Collect is only applicable for items weighing a volumetric maximum of 7 kg; items that weigh more than the maximum will be received through standard My Audio shipping.
a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a
as a a a a a a a a a a a a a a a a a a a
as a a a a a a a a a a a a a a a a a a a
an a a a a a a a a a a a a a a a a a a a
an a a a a a a a a a a a a a a a a a a a
*Be sure to follow us on Facebook or Instagram so you don’t miss out on our latest products, new stock and much more: My Audio and Security Facebook / My Audio and Security Instagram .*
Related
Additional information
| Brand | JBL |
|---|---|
| Color | Black |
| Packaging Size | 26.7 x 26.8 x 13.5cm |
| Packaging Weight | 3.22kg |
| Volumetric Weight | 2.41kg |
Reviews (0)
Add a review
You must be logged in to post a review
Log In
Shipping & Delivery
Delivery takes from 2 - 7 working days
SPECIFICATIONS
| Specification | Details |
|---|---|
| Speaker Size | 10″ (250mm) |
| Power Handling (RMS) | 225W |
| Peak Power | 900W |
| Sensitivity | 89dB (@2.83V) |
| Frequency Response | 35Hz – 200Hz |
| Voice Coil Diameter | 1.5″ (38.8mm) |
| Impedance | 4 Ohms |
| Recommended Enclosure | Sealed / Ported |
WHAT'S IN THE BOX
- 1 x Subwoofer
- 1 x Foam gasket
- 2 x Two-color brand stickers
- 1 x Owner’s manual

Reviews
There are no reviews yet