Nakamichi NQE514B Single DIN Radio
R650.00

The Nakamichi NQE514BÂ Â |Â Â Single DIN USB Bluetooth Radio
In stock
Nakamichi NQE514B Single DIN Radio

Product
Product Features
Nakamichi NQE514B Single DIN USB Bluetooth Radio

The Nakamichi NQE514BÂ Â |Â Â Single DIN USB Bluetooth Radio
FEATURES:
• Single DIN Digital Media Receiver
• Bluetooth 5.1 for hands-free calls and music streaming
• 2-Line 4.3″ VA-LCD display
• 4 × 50W maximum power output
• 32-Band Equalizer with 9 presets
• USB playback and 1A charging
• Multi-color key illumination
• Steering wheel control compatibility (SWC / SWI)
• Smartphone app control support
• RCA pre-outputs for amplifier connection
NOTE: Black Colour
Please note that Click and Collect is only applicable for items weighing a volumetric maximum of 7 kg; items that weigh more than the maximum will be received through standard My Audio shipping.
a a a a a a a a because a a a a a a a a a a a
a a a a a a a a because a a a a a a a a a a aÂ
as a a a a a a a because a a a a a a a a a a aÂ
a a a a a a a a because a a a a a a a a a a aÂ
a a a a a a a a because a a a a a a a a a a aÂ
as a a a a a a because a a a a a a a a a a a
a a a a a a a because a a a a a a a a a a a aÂ
a a a a a a a a and a a a a a a a a a a aÂ
as a a a a a a a and a a a a a a a a a a
*Be sure to follow us on Facebook or Instagram so you don’t miss out on our latest products, new stock and much more:
My Audio and Security Facebook /Â My Audio and Security Instagram .*
Related
| Brand | Nakamichi |
|---|---|
| Color | Black |
| Packaging Size | 8 x 21.2 x 17 cm |
| Packaging Weight | 0.80 kg |
| Volumetric Weight | 0.72 kg |
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Nakamichi |
| Model | NQE514B |
| Unit Type | Single DIN Digital Media Receiver |
| Display | 2-Line 4.3″ VA-LCD |
| Max Power Output | 50W × 4 |
| Amplifier IC | Toshiba |
| Equalizer | 32 Band EQ, 9 Presets |
| Radio | FM / AM with RDS |
| Radio Presets | 18 FM / 12 AM |
| Bluetooth Version | Bluetooth V5.1 |
| Bluetooth Music | Supported |
| USB Charging | 1A |
| Pre-Output | 4CH × 2V |
| Steering Wheel Control | SWC / SWI Supported |
| Key Illumination | Multi-Color |
| App Control | Supported |
| Remote Control | Supported |
| Audio Playback | MP3 / WMA / FLAC / AAC |
1 × Nakamichi NQE514B Single DIN Radio
1 × Wiring Harness
1 × Remote Control
1 × Installation Brackets
1 × Mounting Hardware Set
1 × User Manual
